تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

گرمایش جهانی

  کره زمین گرم‌ترين ژوئن ،در 134 سال اخير را تجربه كرد

  اداره ملي اقيانوسي و جوي آمريكا گزارش داد: ماه ژوئن سال جاري ميلادي (اولين ماه از فصل تابستان تير- مرداد94) گرم‌ترين ژوئن در 134 سال گذشته بود به گونه‌اي كه بيش‌تر كشورهاي جهان به ويژه قاره آسيا در اين ايام با امواج گرماي بي‌سابقه و تلفات انساني و تبعات مخرب زيست‌محيطي ناشي از آن روبه رو شدند.
  به گزارش ايرنا، كارشناسان اداره ملي اقيانوسي و جوي آمريكا (NOAA) اعلام كردند، ماه ژوئن سال ميلادي جاري، دو ركورد گرماي بي‌سابقه از خود به جاي گذاشته است.ركورد اول مربوط به متوسط دماي هوا در سطح اقيانوس و خشكي است كه بررسي‌ها نشان مي‌دهندمتوسط دماي هوا در سطح اقيانوس و خشكي در اين ماه 88 صدم درجه سانتي گراد بيش‌تر از 15.5 درجه سانتي گراد، متوسط دماي ثبت شده در قرن بيستم ميلادي بوده است.
  پيش از اين، ژوئن 2014 ركورد گرم‌ترين ماه ژوئن در 134 سال گذشته را از آن خود كرده بود اما ارزيابي جديد نشان مي‌دهد كه اين ركورد اكنون در اختيار ژوئن 2015 است. طبق اين گزارش ركورد بعدي مربوط به جمع بندي گرما در 6 ماه نخست سال است؛ كارشناسان آمريكايي اعلام كرده‌اند كه نيمه نخست سال 2015 با افزايش 85 صدم درجه سانتي گراد بيش از متوسط دماي ثبت شده تاكنون، گرم‌ترين 6 ماه نخست سال در 134 سال گذشته بوده كه پيش‌تر اين ركورد در اختيار سال 2010 بوده است. بيش‌تر كشورهاي جهان گرماي شديد در ماه ژوئن را تجربه كرده‌اند كه ازجمله آن مي‌توان اسپانيا، اتريش، بخش‌هايي از قاره آسيا، استراليا و آمريكاي جنوبي را نام برد كه در اين ماه با موجي از گرماي بي‌سابقه روبه‌رو شدند و اين گرماي شديد تلفاتي نيز به ويژه در آسيا بر جاي گذاشت. براساس آمار رسمي، در جنوب پاكستان بيش از هزار و 200 نفر جان خود را از دست دادند و در ماه مه هندوستان با موج گرماي شديد دست و پنجه نرم كرد كه بيش از دو هزار قرباني برجاي گذاشت.طبق داده‌هاي جهاني اين موج گرما، پنجمين موج گرماي كشنده در تاريخ هواشناسي بوده است.
  اداره ملي اقيانوسي و جوي آمريكا (NOAA) پيشتر اعلام كرده بود كه ماه مارس 2015 نيز از نظر گرما بي‌سابقه‌ترين مارس در بيش از يك قرن گذشته بود. طبق گزارش اين مركز متوسط درجه حرارت سطح اقيانوس‌ها 1.53 درجه فارنهايت (0.85 سيلسيوس) بود كه اين رقم از متوسط حرارت آن مناطق در قرن بيستم بالاتر بوده است. براساس اين اطلاعات مارس با 9 درجه فارنهايت (0.05 سليسيوس) داغ‌ترين مارس در 135 سال گذشته بود. گرمايش زمين روندي است كه از قرن بيستم تاكنون سرعت زيادي گرفته است. گازهاي گلخانه‌اي يكي از مهم‌ترين علت‌هاي گرمايش زمين اعلام شده است.

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : ژوئن ,گرماي ,ركورد ,درجه ,بوده ,گذشته ,درجه سانتي ,گرماي شديد ,گرماي بي‌سابقه ,متوسط دماي ,درجه فارنهايت ,
  گرمایش جهانی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com